Artykuły
Podstrona ze wszystkim artykułami, bez podziału na kategorie
Etnobotanika
- Czy można spożywać muchomora czerwonego? Współczesne badania nad Amanitia muscariaMuchomor czerwony nie cieszy się zbyt dobrą sławą wśród tych grzybiarzy, którzy chętniej szukają w lesie składników na smaczny obiad niż psychodelicznych przygód. Charakterystyczny wygląd…
- Kiedy odkryto psychoaktywne działanie konopi?Międzygatunkowa intoksykacja Wydawać by się mogło, że jedynym gatunkiem szukających substancji psychoaktywnych w naturze jest człowiek. Znane są jednak inne gatunki zwierząt, którym również zdarza…
- Cis europejski – drzewo o janusowym obliczuRoot of hemlock digg’d i’ the dark, Liver of blaspheming Jew, Gall of goat, and slips of yew Sliver’d in the moon’s eclipse Cykuty korzeni w nocy…
- Osobliwości muchomora czerwonegoOd jednej strony się rośnie, od drugiej – maleje.„Od jednej i drugiej strony, ale czego?” – pomyślała Alicja. Grzyba – odpowiedział pan Gąsienica, jak gdyby…
Etnofarmakologia
- Elixir (eliksir) jako postać leku | Historyczne postacie leku cz. 1Pragnienie wiecznego życia towarzyszyło ludzkości od zarania, a potrzeba stworzenia eliksiru życia inspirowała wielu twórców literatury i sztuki, będąc jednocześnie inspiracją do przeprowadzania badań naukowych…
Historia medycyny i farmacji
- Transmutacja. Dziecko alchemii, osiągnięcie chemiiAlchemia jest obecnie uważana za protonaukę, która powstała w starożytności, a pełnoprawną nauką była aż do czasów oświecenia. Pomimo wyparcia alchemii przez chemię wraz z…
- Tadeusz Pankiewicz: polski aptekarz w getcie krakowskim (u. 1908)Tadeusz Pankiewicz (21 listopada 1908 – 5 listopada 1993) — polski farmaceuta, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel apteki „Pod Orłem” w Krakowie, jedynej apteki funkcjonującej w getcie krakowskim. Początki wojny…
- Doświadczenie choroby a kształtowanie się klasyfikacji chorób (G. C. Stender, 1764)Szkic traktuje o przemianach w rozumieniu choroby (i klasyfikacji chorób) w uniwersyteckich środowiskach medycznych Niemiec w XVIII wieku. Podstawą analizy jest praca dyplomowa młodego lekarza…
- Początki medycyny: ludy pierwotne, Babilonia, EgiptTrudne jest badanie tak odległego okresu w dziejach ludzkości, jaki stanowiła prehistoria. Przypuszczenia na temat tego, w jaki sposób ówcześni ludzie radzili sobie z problemami…
- Wpływ nauk i odkryć Paracelsusa na współczesną farmację i medycynęOmnia sunt venena, nihil est sine veneno. Sola dosis facit venenum Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni truciznę. Paracelsus Ten…
Aromaterapia i perfumiarstwo
Zdrowie
- Polimery w farmacji. Część I: masa makrocząstekPolimery Związki polimerowe opisuje się jako wielkocząsteczkowe związki zbudowane z powtarzających się podjednostek — merów, jednostek strukturalnych. Występuje wiele różnych rodzajów polimerów, które podzielić można…
- „Bakterie rządzą naszym światem, a na pewno naszym umysłem…”. Wpływ mikrobioty na depresjęNie, ten tytuł nie jest przypadkowy. Drobnoustroje są wszechobecne, dlatego czego nie dotkniemy, gdzie nie spojrzymy, tam czają się te mikroskopijne stworzenia, bez których zdecydowanie…
- Poliglutaminiany w służbie optymalizacji terapii metotreksatemChorobami reumatycznymi w Polsce, dotkniętych jest około 10 mln osób. Dolegliwości reumatyczne mają charakter przewlekły, a ich podłoże stanowią głównie procesy zapalne i autoimmunologiczne. Choroby…
- Wpływ guru na postrzeganie medycyny — religia, homeopatia, efekt placeboWedług badań socjologicznych, zgodnie z zasadą optymalnej różnicy, lekarz nie może ośmieszać metody leczenia wybranej przez pacjenta. Jeśli chory wierzy w radiestezję, należy to uszanować….
- Kiedy moja kolej? O współczesnych modelach epidemiologicznychEpidemia COVID-19 spowodowała znaczące zwiększenie zainteresowania epidemiologią. Od początku pandemii zaczęto tworzyć plany i scenariusze tego, jak dalej kształtować się będą wskaźniki takie jak liczba…
Nauki biomedyczne w dziełach kultury
- Kometa oznaką moru w świetle Systema physicum (1605), autorstwa gdańszczanina Bartłomieja KeckermannaEpidemie są związane z niskim poziomem higieny, przypływem ludności, nieodpowiednią kadrą medyczną. Towarzyszyły one ludzkości od zarania dziejów i były nieodłącznym elementem życia. O zarazach…
- „Sposób długiego zachowania zdrowia” w świetle XVIII-wiecznego poradnika Pons-Augustin’a Allet’zaLudzie od zarania dziejów chcieli utrzymać swoje zdrowie poprzez nieustanną walkę z chorobami czy z cyklicznie pojawiającymi się epidemiami. Medycyna w dawnych czasach była jednak…
- Epidemie w wybranych relacjach z podróży polskich podróżników XVIII wiekuCelem niniejszego artykułu uczyniono przedstawienie epidemii z punktu widzenia historyka XVIII wieku. Za źródła do analizy posłużyło sześć relacji z podróży polskich podróżników XVIII stulecia,…