Redakcja wydawnictwa

Home / Redakcja wydawnictwa

Redaktor naczelny: mgr farm. Aleksander K. Smakosz

Aleksander K. Smakosz

Magister farmacji, obecnie doktorant na Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków oraz historią kulinariów. Jest autorem kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych (pełna lista), wielu rozdziałów w monografiach naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych z zakresu nauk farmaceutycznych oraz ziołolecznictwa (pełna lista).

Podczas studiów farmaceutycznych był przez wiele lat członkiem zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz przewodniczącym trzech kół naukowych: przy Zakładzie i Katedrze Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, przy Zakładzie i Katedrze Chemii Fizycznej oraz “Uroboros”. Prowadzi blog poświęcony przyprawom z perspektywy botaniki ekonomicznej oraz farmacji — gulosus.pl.

Jest redaktorem naukowym serii “Acta Uroborosa” oraz “Botanika Ekonomiczna”. W sprzedaży posiadamy jego książki — Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19, Etnofarmakologia rogu jednorożca, Historia medycyny i farmacji: szkice i eseje, Wpływ alchemii na współczesny świat: farmacja, medycyna, kultura oraz Historia naturalna przypraw.

Kontakt: aleksander.smakosz@pharmacopola.pl

Linkedin

Redaktor medyczny: mgr farm. Wiktoria Kurzyna

Magister farmacji (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu). Pasjonatka historii farmacji, etnofarmakologii, fitoterapii, ekologii i kuchni roślinnej.

Redaktor naukowy: dr Mateusz Dąsal

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych ze specjalizacją religioznawstwo. Adiunkt w Zakładzie Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, prowadzi zajęcia „humanizujące” dla studentów Farmacji i Analityki Medycznej. Specjalizuje się w zakresie antropologii medycyny, bioetyki oraz relacjami między medycyną a systemami religijnymi. Prowadzi również szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną oraz popularyzującą naukę, działa jako prelegent naukowy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz jest uczestnikiem i organizatorem ponad kilkudziesięciu Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konferencji Naukowych. Jest głównym organizatorem serii Ogólnopolskich Konferencji Naukowych „Medycyna i Religia” oraz redaktorem serii wydawniczej pod tym samym tytułem. Prywatnie fan gier fabularnych, bitewnych i planszowych

Redaktor działu Aromaterapia: mgr Marta K. Grochowalska

Humanistka, absolwentka filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską, studentka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, kursy w Tisserand Institute.

Publikuje artykuły branżowe, popularnonaukowe i naukowe na temat aromaterapii i naturalnego perfumiarstwa. Od 2019 r. związana z marką Herbiness. Od roku akademickiego 2022/23 wykładowca na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych z aromaterapii w Akademii Górnośląskiej w Katowicach, dawniej GWSH (Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego). Główne obszary zainteresowań: historia aromaterapii i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, badania naukowe nad aromaterapią.

Redaktor działu Zdrowie: Katarzyna Wer

Studentka V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Założycielka i przewodnicząca SKN Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej. Pasjonatka farmacji klinicznej i nowoczesnej farmakoterapii opartej na dowodach oraz zagorzała przeciwniczka „medycyny alternatywnej”. W formie wolontariatu zajmuje się fazą przedkliniczną i kliniczną badań klinicznych nad nowymi substancjami aktywnymi. Prowadzi na Instagramie profil @farmacja niekoloryzowana ukazujący specyfikę studiów farmaceutycznych oraz trudności, z jakimi mierzy się student o niestandardowych zainteresowaniach i celach zawodowych. Pragnie spełniać się jako farmaceuta w roli specjalisty od farmakoterapii w zespole opieki zdrowotnej.

Redaktor działu Historia nauki: mgr Agnieszka Banaś

Magister historii (archiwistyka i zarządzanie dokumentacją) i filologii polskiej (literatura europejska) na Uniwersytecie Opolskim. Obecnie doktorantka w Zakładzie Nauk o Literaturze (dysertacja doktorska na temat epidemii w tekstach staropolskich), absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Teologicznym (praca magisterska poświęcona patronom zarazy), członkini Rady Doktorantów na Wydziale Filologicznym, członkini Polskiego Towarzystwa Historyków, Oddział w Opolu oraz archiwistka w Archiwum Diecezjalnym w Opolu. Zainteresowania badawcze skupione wokół historii medycyny (głównie średniowiecze i czasy nowożytne), epidemii (w tekstach dawnych — XVI/XVIII wiek), ziołolecznictwa i śmierci w literaturze. Uczestniczka konferencji z zakresu historii, literatury oraz medycyny. Autorka kilkunastu publikacji dotyczących zarazy i dawnych metod leczenia. Prywatnie od wielu lat pasjonatka kina (filmy biograficzne, dramaty, czarne komedie), literatury (polskiej oraz angielskiej), historii obozów koncentracyjnych (medycyna III Rzeszy) oraz medycyny niekonwencjonalnej.

Redaktor współpracujący i lektor: Łukasz Martowski

Łukasz Martowski — student IV roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Redaktor medyczny w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa. Główny lektor Pharmacopola Podcast (Spotify, iTunes, Google Podcasty, YouTube).

Redaktor współpracujący: Franciszek Kędzierski

Student dietetyki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Na Uniwersytecie, jeśli tylko może, angażuje się w różne inicjatywy prospołeczne. Poza dietetyką interesuje się w wolnych chwilach Brytyjską Rodziną Królewską oraz brytyjskimi tradycjami. Próbuje przedstawić tradycje brytyjskiej monarchii od strony naukowej (nauka jest wszędzie). Instagram: @franek1310