Redakcja wydawnictwa

Home / Redakcja wydawnictwa

Wydawca: Pharmacopola (PHARMACOPOLA Aleksander Smakosz)
NIP 5732950040
REGON 527664367
Siedziba: ul. Skłodowskiej-Curie 25/1, 42-200 Częstochowa
Kontakt: redakcja@pharmacopola.pl

Redaktor naczelny: mgr farm. Aleksander K. Smakosz

Aleksander K. Smakosz

Magister farmacji, obecnie doktorant na Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków oraz historią kulinariów. Jest autorem kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych (pełna lista), wielu rozdziałów w monografiach naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych z zakresu nauk farmaceutycznych oraz ziołolecznictwa (pełna lista).

Za swoją działalność publicystyczną i popularyzatorską 8 XII 2023 r. został wyróżniony przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki w konkursie “Popularyzator Nauki”. Szczegóły: [1], [2].

Lista wywiadów z A. S.: https://www.gulosus.pl/media/

Jest redaktorem naukowym serii “Acta Uroborosa” oraz “Botanika Ekonomiczna”. W sprzedaży posiadamy jego książki — Epidemie — od historycznych postaci leku po COVID-19, Etnofarmakologia rogu jednorożca, Historia medycyny i farmacji: szkice i eseje, Wpływ alchemii na współczesny świat: farmacja, medycyna, kultura oraz Historia naturalna przypraw.

Podczas studiów farmaceutycznych był przez wiele lat członkiem zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, oraz przewodniczącym trzech kół naukowych: przy Zakładzie i Katedrze Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, przy Zakładzie i Katedrze Chemii Fizycznej oraz “Uroboros”. Prowadzi blog poświęcony przyprawom z perspektywy botaniki ekonomicznej oraz farmacji — gulosus.pl.

Kontakt: aleksander.smakosz@pharmacopola.pl

Redaktor działu Aromaterapia: mgr Marta K. Grochowalska

Aromaterapeutka, towaroznawca surowców aromatycznych, wykładowca akademicki, edukatorka, autorka i podróżniczka. Substancjami aromatycznymi i aromaterapią zajmuje się zawodowo i intensywnie od 2019 r.  Autorka kilkudziesięciu publikacji branżowych, popularnonaukowych i naukowych na temat aromaterapii, substancji aromatycznych i naturalnego perfumiarstwa. Prowadzi stronę aromarta.pl i tematyczny profil @aromarta. Od 2021 r. współpracuje z wydawnictwem Pharmacopola. Prowadzi wykłady na studiach podyplomowych “Aromaterapia” na Akademii Górnośląskiej i “Olejki eteryczne” na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej.

Główne obszary zainteresowań naukowych: historia aromaterapii, perfum i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, mieszanki olejków eterycznych, badania nad aromaterapią.

Redaktor działu Zdrowie: Katarzyna Wer

Studentka V roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Założycielka i przewodnicząca SKN Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej. Pasjonatka farmacji klinicznej i nowoczesnej farmakoterapii opartej na dowodach oraz zagorzała przeciwniczka „medycyny alternatywnej”. W formie wolontariatu zajmuje się fazą przedkliniczną i kliniczną badań klinicznych nad nowymi substancjami aktywnymi. Prowadzi na Instagramie profil @farmacja niekoloryzowana ukazujący specyfikę studiów farmaceutycznych oraz trudności, z jakimi mierzy się student o niestandardowych zainteresowaniach i celach zawodowych. Pragnie spełniać się jako farmaceuta w roli specjalisty od farmakoterapii w zespole opieki zdrowotnej.

Redaktor działu Historia nauki: mgr Agnieszka Banaś

Magister historii (archiwistyka i zarządzanie dokumentacją) i filologii polskiej (literatura europejska) na Uniwersytecie Opolskim. Obecnie doktorantka w Zakładzie Nauk o Literaturze (dysertacja doktorska na temat epidemii w tekstach staropolskich), absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Teologicznym (praca magisterska poświęcona patronom zarazy), członkini Rady Doktorantów na Wydziale Filologicznym, członkini Polskiego Towarzystwa Historyków, Oddział w Opolu oraz archiwistka w Archiwum Diecezjalnym w Opolu. Zainteresowania badawcze skupione wokół historii medycyny (głównie średniowiecze i czasy nowożytne), epidemii (w tekstach dawnych — XVI/XVIII wiek), ziołolecznictwa i śmierci w literaturze. Uczestniczka konferencji z zakresu historii, literatury oraz medycyny. Autorka kilkunastu publikacji dotyczących zarazy i dawnych metod leczenia. Prywatnie od wielu lat pasjonatka kina (filmy biograficzne, dramaty, czarne komedie), literatury (polskiej oraz angielskiej), historii obozów koncentracyjnych (medycyna III Rzeszy) oraz medycyny niekonwencjonalnej.

Redaktorka współpracująca i techniczna: mgr Anna Glinkowska

Absolwentka Biotechnologii Medycznej oraz Doktorantka w Szkole Doktorskiej, w dyscyplinie Nauk Medycznych na Katedrze Toksykologii i Bioanalizy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Zainteresowania naukowe: medycyna doświadczalna, mikrobiologia, toksykologia. Członek Wspierający Stowarzyszenia Młodych Biotechnologów SUM. Od lat popularyzuje zawód Biotechnologa Medycznego na arenie ogólnopolskiej aktywnie uczestnicząc w konferencjach naukowych. Prywatnie pasjonatka strzelectwa pneumatycznego, szachów, pływania i książek Fantasy.

Redaktor współpracujący i lektor: Łukasz Martowski

Łukasz Martowski — student IV roku farmacji na Uniwersytecie Medycznym imienia Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu farmacji i medycyny. Pasjonat leku roślinnego, etnomedycyny, farmacji klinicznej i historii nauk medycznych. Redaktor medyczny w KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej. Prywatnie miłośnik futbolu i piwowarstwa. Główny lektor Pharmacopola Podcast (Spotify, iTunes, Google Podcasty, YouTube).

Redaktor współpracujący: Franciszek Kędzierski

Student dietetyki na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Na Uniwersytecie, jeśli tylko może, angażuje się w różne inicjatywy prospołeczne. Poza dietetyką interesuje się w wolnych chwilach Brytyjską Rodziną Królewską oraz brytyjskimi tradycjami. Próbuje przedstawić tradycje brytyjskiej monarchii od strony naukowej (nauka jest wszędzie). Instagram: @franek1310

Linkedin

Redaktor medyczny: mgr farm. Wiktoria Kurzyna

Magister farmacji (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu). Pasjonatka historii farmacji, etnofarmakologii, fitoterapii, ekologii i kuchni roślinnej.

Redaktor naukowy: dr Mateusz Dąsal

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie w 2011 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych ze specjalizacją religioznawstwo. Adiunkt w Zakładzie Humanistycznych Nauk Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, prowadzi zajęcia „humanizujące” dla studentów Farmacji i Analityki Medycznej. Specjalizuje się w zakresie antropologii medycyny, bioetyki oraz relacjami między medycyną a systemami religijnymi. Prowadzi również szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną oraz popularyzującą naukę, działa jako prelegent naukowy w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz jest uczestnikiem i organizatorem ponad kilkudziesięciu Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konferencji Naukowych. Jest głównym organizatorem serii Ogólnopolskich Konferencji Naukowych „Medycyna i Religia” oraz redaktorem serii wydawniczej pod tym samym tytułem. Prywatnie fan gier fabularnych, bitewnych i planszowych