Szkolenia i wykłady

Home / Szkolenia i wykłady

Jako Pharmacopola organizujemy specjalistyczne szkolenia, które obejmują szeroki zakres tematów. Nasze szkolenia koncentrują się głównie na takich obszarach, jak bezpieczeństwo fito- i aromaterapii, toksykologia, prawo surowców pochodzenia naturalnego, fitochemia, etnofarmakologia oraz historia medycyny i farmacji.

Nasi wykładowcy to doświadczeni specjaliści, którzy prowadzą zajęcia na studiach podyplomowych, a także są regularnie zapraszani do prowadzenia wykładów, zarówno online, jak i na żywo. Organizujemy szkolenia dla firm, otwarte i dla osób indywidualnych

Każde szkolenie jest starannie przygotowane i dostosowane do potrzeb uczestników, aby zapewnić maksymalną wartość edukacyjną. Stawiamy na praktyczne podejście i najnowsze osiągnięcia naukowe, z uwzględnieniem tradycję stosowania, co pozwala naszym uczestnikom zdobyć nie tylko teoretyczną wiedzę, ale również praktyczne umiejętności, które mogą wykorzystać w swojej codziennej pracy.

PHARMACOPOLA Aleksander Smakosz jest uwzględniony w Rejestrze Instytucji Szkoleniowych.
Numer ewidencyjny: 2.24/00270/2024

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej i poszerzenia swojej wiedzy!

Aleksander K. Smakosz

Biogram

Jestem doktorantem w Katedrze Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu). Naukowo zajmuje się fitochemią, etnofarmakologią historyczną, toksykologią roślin, farmakognozją substancji aromatycznych i przypraw, chemią kosmetyków oraz historią kulinariów. Jest autorem kilkudziesięciu wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych (pełna lista), wielu rozdziałów w monografiach naukowych oraz kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych z zakresu nauk farmaceutycznych oraz ziołolecznictwa (pełna lista). Za swoją działalność publicystyczną i popularyzatorską 8 XII 2023 r. został wyróżniony przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki w konkursie “Popularyzator Nauki”. Jestem również wykładowcą na studiach podyplomowych: 1) Aromaterapia (Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego) oraz 2) Olejki eteryczne – technologie wytwarzania i praktyczne zastosowanie z Aromaterapią (Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi). Prowadzone przedmioty: Fitochemia olejków eterycznych Toksykologia olejków eterycznych Olejki eteryczne w dawnej i współczesnej farmacji Etyka w aromaterapii W ich ramach omawiam także tematy związane z prawem dot. olejków eterycznych, botaniką roślin aromatycznych, wykorzystaniem olejków eterycznych do produkcji żywności, etc. Od 2021 współpracuję z firmą HERBINESS jako chemik związków aromatycznych. Do moich obowiązków należy przygotowywanie kart charakterystyki olejków eterycznych i ich mieszanin, przygotowywanie certyfikatów zgodności z IFRA, kart alergenów, pisanie artykułów na temat fitochemii i etnofarmakologii surowców aromatycznych, zgłaszanie mieszanin do Poison Centres (Europejska Agencja Chemikaliów), przygotowywanie dokumentacji do oceny bezpieczeństwa kosmetyków i konsultacja merytoryczna.

Przykładowe wykłady:

Olejki eteryczne w farmacji: między tradycją a aromaterapią opartą na dowodach (Szkolenie specjalistyczne dla farmaceutów, wykładowca: Aleksander Smakosz)

Zielniki i herbarze (hortus siccus) okiem farmaceuty: historia, znaczenie dla nauki, technika wykonywania (Biblioteka Narodowa w Warszawie, wykładowca: Aleksander Smakosz)

Pomander — uniwersalne remedium na dżumę, kosmetyk czy aptekarska fanaberia? (Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Aleksander K. Smakosz)

Krótka historia transfuzji krwi (konferencja szkoleniowa dla diagnostów laboratoryjnych, Aleksander K. Smakosz)

Toksykologia roślin kosmetycznych (festiwal zielarski, Aleksander K. Smakosz)

Etnomykologia praktyczna. Jak wykorzystywano grzyby w dawnej medycynie i farmacji (festiwal kultury grzybowej, Aleksander K. Smakosz)

Marta K. Grochowalska

Biogram

Aromaterapeutka, aromatolog, towaroznawca surowców aromatycznych, wykładowca akademicki, edukatorka, autorka i podróżniczka. Substancjami aromatycznymi i aromaterapią zajmuje się zawodowo i intensywnie od 2019 r. Autorka kilkudziesięciu publikacji branżowych, popularnonaukowych i naukowych oraz wystąpień konferencyjnych na temat aromaterapii, substancji aromatycznych i naturalnego perfumiarstwa. Współautorka książki “Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii”. Prowadzi stronę aromarta.pl i tematyczny profil @aromarta. Od 2019 r. związana z marką Herbiness. Od 2021 r. współpracuje z wydawnictwem Pharmacopola. Prowadzi wykłady na pierwszych w Polsce studiach podyplomowych na kierunku “Aromaterapia” na Akademii Górnośląskiej. Prowadzi także wykłady i spotkania związane z zapachem, aromaterapią i perfumiarstwem dla instytucji kultury, edukacyjnych oraz firm. Z wykształcenia humanistka, magister filologii germańskiej UJ ze specjalizacją nauczycielską; studentka Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Od lat zgłębia wszelkie tematy związane ze zdrowiem. Ukończyła m.in. kurs aromaterapii klinicznej w Penny Price Academy of Aromatherapy, kurs zielarz-fitoterapeuta, liczne kursy w Tisserand Institute. Główne obszary zainteresowań naukowych: historia aromaterapii, perfumiarstwa i destylacji, kulturowe znaczenie roślin i substancji aromatycznych, bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych, mieszanki olejków eterycznych.

Przykładowe wykłady:

Zapachowe stanowisko edukacyjne “memento mori” (impreza historyczna “Najstarsza knajpa w Sieradzu”)

Wstęp do aromaterapii z uwzględnieniem wpływu na pamięć i nastrój (prelekcja dla seniorów, Filia Biblioteczna w Żłobnicy)

Mieszanki olejków eterycznych (warsztaty dla młodzieży w Gminnej Bibliotece Publicznej we Wróblewie)