William James Mayo (ur. 1861) — założyciel Kliniki Mayo, organizacji non-profit, niezwiązanej z produkcją majonezu

William James Mayo (ur. 1861) — założyciel Kliniki Mayo, organizacji non-profit, niezwiązanej z produkcją majonezu

William James Mayo, urodzony 29 czerwca 1861 roku, był jednym z najbardziej wpływowych lekarzy w historii amerykańskiej medycyny. Razem ze swoim bratem Charlesem Horacem Mayo założył słynną Klinikę Mayo w Rochester, Minnesota (Markel, 2018).

Mayo specjalizował się w chirurgii i przyczynił się do rozwoju wielu nowatorskich technik medycznych. Klinika Mayo, dzięki swojemu interdyscyplinarnemu podejściu do opieki nad pacjentem, stała się wzorem dla innych instytucji medycznych na całym świecie.

Wczesne życie

William James Mayo urodził się w rodzinie o silnych tradycjach medycznych. Jego ojciec, William Worrall Mayo, był cenionym lekarzem, co zainspirowało go do pójścia w jego ślady. William ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Michigan w 1883 roku (Markel, 2018).

Klinika Mayo

W 1883 roku, po wielkim tornado, które zniszczyło Rochester, Mayo wraz z bratem i ojcem zaangażowali się w leczenie ofiar katastrofy (pomagali oni ojcu w praktyce medycznej także wcześniej, zanim uzyskali tytuły medyczne) (Smith, 1906, pp. 13–14).

To doświadczenie zainspirowało ich do utworzenia szpitala, który później (1919) przekształcił się w Klinikę Mayo (Mayo Clinic), która działała niekomercyjnie. Co istotne, już w 1905 r. stworzyli laboratorium diagnostyczne, które wspierało ich codzienną praktykę lekarską. Innowacyjne podejście do opieki nad pacjentem, które obejmowało współpracę specjalistów z różnych dziedzin medycyny, przyczyniło się do jej światowej renomy, chociaż współcześni uważali ich za radykałów (Clapesattle, 1941, p. 377).

— Are you the head doctor here?
—No, my brother is the head doctor. I’m the belly doctor.

William Mayo podczas rozmowy z pacjentem (Markel, 2018)

Dziedzictwo

William James Mayo zmarł 28 lipca 1939 roku na nowotwór żołądka, ale jego dziedzictwo trwa dzięki Klinice Mayo, która nadal jest jednym z wiodących ośrodków medycznych na świecie. Mayo był pionierem w wielu dziedzinach medycyny, a jego prace i filozofia opieki nad pacjentem nadal wpływają na współczesną medycynę. Rozwój kliniki wpłynął również na rozwój miejscowości, w której działał — Rochester — z małej wioski stało się trzecim największym miastem stanu Minnesota (ok. 100 000 mieszkańców; w 1958 r. uzyskało prawa miejskie).

Obecnie Mayo Clinic zatrudnia blisko 7,3 tys. lekarzy i naukowców oraz ok. 66 tys. współpracującego personelu służby zdrowia.

Bibliografia

Clapesattle, H. (1941). The Doctors Mayo. The University of Minnesota press

Markel, H. (2018). The brilliant brothers behind the Mayo Clinic. PBS News. https://www.pbs.org/newshour/health/the-brilliant-brothers-behind-the-mayo-clinic.

Smith, O. (1906). The work of the Mayos. A paper read at the semi-annual meeting of the Hartford County Medical Association, Hartford, Conn., October 18, 1905. Hartford.

Willius, F. (1951). Aphorisms of Dr. Charles Horace Mayo and Dr. William James Mayo. Charles C. Thomas.

Powyższy wpis jest elementem Chronologii historii farmacji i medycyny

Więcej na temat historii farmacji i medycyny przeczytasz w naszych książkach

Leave a Reply

Your email address will not be published.