Tiklopidyna

Tiklopidyna

Działanie

Hamuje agregację płytek krwi i uwalnianie płytkowych czynników krzepnięcia, zapobiegając tworzeniu zakrzepów tętniczych i żylnych.

Leki zwiększające ryzyko krwawień.

Podczas terapii tiklopidyną poinformuj lekarza o stosowaniu poniższych:

  • niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. kwas acetylosalicylowy, ibuprofen)
  • heparyny
  • selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny ( np. sertralina, escitalopram, fluoksetyna)
  • pentoksyfiliny
  • leków przeciwpłytkowych
  • doustnych leków przeciwzakrzepowych
  • Unikaj stosowania produktów zawierających wyciąg z miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba) ze względu na działanie przeciwzakrzepowe.

Bezpieczeństwo stosowania

W razie pominięcia dawki nie stosuj dawki podwójnej. Może to skutkować nadmiernie zmniejszoną krzepliwością krwi i ryzykiem krwawień.

W przypadku, gdy została przyjęta zbyt wysoka dawka preparatu, niezwłocznie zgłoś się do lekarza lub farmaceuty

Przedawkowanie tyklopidyny może powodować ciężkie krwawienia i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Przyjmowanie pokarmów

Preparat przyjmuj wraz z posiłkiem, lub w niedługim odstępie po posiłku. Pozwoli to na redukcję nieprzyjemnych objawów ze strony przewodu pokarmowego. Co więcej, tłusty pokarm zwiększa przyswajalność leku.

Zabiegi chirurgiczne

W porozumieniu z lekarzem odstaw tiklopidynę na 14-10 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.

Kontrola hematologiczna

Przed rozpoczęciem terapii wykonaj pełną morfologię krwi z rozmazem. Badania powtarzaj co 2 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące terapii oraz w ciągu 15 dni po jej zakończeniu (jeśli terapię przerwano w ciągu 3 miesięcy).

Ciąża i laktacja

Jeśli jesteś w ciąży bądź nie stosujesz skutecznych metod antykoncepcji, nie zaleca się stosowania tiklopidyny. Nie jest znane potencjalne ryzyko przyjmowania tiklopidyny podczas ciąży.

Brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tiklopidyny podczas karmienia piersią. Unikaj karmienia piersią, jeśli nie jest to konieczne.

Dzieci i młodzież

Nie stosuj tiklopidyny u dzieci i młodzieży ze względu na brak danych co do bezpieczeństwa stosowania.

Działania niepożądane

Najczęstsze działania niepożądane podczas terapii tiklopidyną obejmowały: neutropenię, agranulocytozę, bóle i zawroty głowy, biegunkę, nudności, wysypki skórne, zwiększenie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Jeśli zaobserwujesz żółtaczkę, jasne stolce lub ciemne zabarwienie moczu niezwłocznie poinformuj lekarza, ponieważ może to świadczyć o zapaleniu wątroby.

Prowadzenie pojazdów

Działania niepożądane tiklopidyny, takie jak zawroty głowy mogą niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli dopiero zaczynasz terapię klopidyną, zwróć uwagę na występowanie wymienionych objawów i oceń swoją zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Jeśli zauważysz wystąpienie następujących objawów świadczących o neutropenii: gorączka, ból gardła, owrzodzenia jamy ustnej lub objawów małopłytkowości i zaburzeń krzepnięcia: przedłużone lub nieoczekiwane krwawienia, wybroczyny, plamica, smoliste stolce przerwij stosowanie produktu i skonsultuj się z lekarzem.

Nie przekazuj leku innym, nawet jeśli objawy choroby są takie same. Może to zaszkodzić drugiej osobie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza bądź farmaceuty.

Autorka: Katarzyna Wer

@farmacja_niekoloryzowana

Autorka

Katarzyna Wer @farmacja_niekoloryzowana

Wszystkie infografiki o lekach

Leave a Reply

Your email address will not be published.