Charles Alderton: wynalazca gazowanego napoju Dr Pepper

Charles Alderton: wynalazca gazowanego napoju Dr Pepper

Charles Courtice Alderton (21 czerwca 1857 – 29 maja 1941) był amerykańskim farmaceutą i wynalazcą gazowanego napoju Dr Pepper.

Zapewne zdziwilibyśmy się, gdyby współczesny napój gazowany reklamowano sloganem “nie zawiera kokainy”, ale właśnie w ten sposób jeszcze 100 lat temu próbowano reklamować napój Dr Pepper…

Alderton zauważył, że klienci byli zmęczeni tradycyjnymi smakami sarsaparili, cytryny i wanilii, więc aby ożywić sprzedaż, zaczął eksperymentować z nowymi kombinacjami smaków. Ostatecznie zdecydował się na mieszankę 23 składników połączoną z kwasem fosforowym, aby nadać jej posmak. Alderton przekazał formułę właścicielowi Morrison’s Old Corner Drug Store, Wade’owi Morrisonowi, który następnie nazwał ją Dr Pepper. Opracowany napój był początkowo dystrybuowany poprzez specjalną fontannę ze słodkim napojem w barze, w Waco, jednak szybko popyt był na tyle duży, że teksański farmaceuta musiał wymyślić nową metodę dystrybucji. Pomoc w rozwoju marki pojawiła się ze strony chemika Roberta S. Lazenby’ego, który po spróbowaniu napoju Dr Pepper zaproponował wynalazcy spółkę. Ze względu na to, że Alderton był bardziej zainteresowaną pracą jako farmaceuta, z okazji postanowił skorzystać właściciel jego apteki — Morrison. W 1891 stworzyli oni Artesian Mfg. & Bottling Company, która kilka lat później stała się Dr Pepper Company.

Ze względu na swoją farmaceutyczną proweniencję, wczesne reklamy tego napoju bezalkoholowego zawierały oświadczenia medyczne, stwierdzając, że wspomaga trawienie i przywraca wigor oraz witalność.

Napój został przedstawiony prawie 20 milionom ludzi podczas wystawy World’s Fair Exposition w 1904 roku w St. Louis, w stanie Missouri jako nowy rodzaj napoju gazowanego. Wkrótce rozpoczęto dużą kampanię marketingową, gdzie reklamowano napój Dr Pepper hasłem: “Wolny od kofeiny, kokainy, trzmieli, much i muszek”. Po dziś omawiany napój zawiera 23 substancji aromatyzujących, które to są tajemnicą przedsiębiorstwa.

Napój Dr Pepper jest najstarszym wciąż produkowanym słodkim napojem gazowanym w USA. Jego wprowadzenie w 1885 roku wyprzedziło o rok wprowadzenie Coca-Coli . W 2024 r. omawiany napój stał się drugim najczęściej spożywanym napojem gazowanym w USA (po Coca-Coli), zrzucając z drugiego miejsca wieloletniego lidera — Pepsi-Colę.

Autorzy opracowania: Aleksander K. Smakosz @alexander_gulosus i Natalia Modzelewska @farmacja_i_samoakceptacja

Powyższy wpis jest elementem Chronologii historii farmacji i medycyny

Więcej na temat historii farmacji i medycyny przeczytasz w naszych książkach

Leave a Reply

Your email address will not be published.