Easyhaler®

Easyhaler®

Typ inhalatora: wielodawkowy, rezerwuarowy inhalator suchego proszku (DPI — dry powder inhaler).

Zastosowanie: Podaż następujących produktów leczniczych:

 • Budesonide Easyhaler ®
 • Bufomix Easyhaler ®
 • Buventol Easyhaler ®
 • Formoterol Easyhaler ®
 • Salflumix Easyhaler ®

Sposób użycia

Lek przyjmuj w postaci siedzącej będąc wyprostowanym bądź w postaci stojącej. Możesz lekko odchylić głowę do tyłu.

 1. Rozpakuj inhalator: znajduje się on w saszetce z folii chroniącej proszek przed wilgocią. Inhalator wypakowuj z folii tylko bezpośrednio przed użyciem.
 2. Jeśli używasz opakowania ochronnego, otwórz to opakowanie.
 3. Zdejmij nasadkę z ustnika.
 4. Energicznie wstrząśnij inhalatorem, poruszając nim w górę i w dół 3-5 razy aby uzyskać prawidłowy przepływ proszku i właściwą dawkę. Po wstrząśnięciu trzymaj inhalator w pozycji pionowej.
 5. Uwolnij dawkę leku: naciśnij inhalator 1x, trzymając go między palcem wskazującym a kciukiem do chwili usłyszenia charakterystycznego dźwięku, potem zwolnij do ponownego usłyszenia tego dźwięku. W ten sposób nastąpi wprowadzenie proszku do kanału inhalacyjnego we wnętrzu ustnika. Przez cały czas trzymaj inhalator w pozycji pionowej.
 6. Wykonaj normalny wydech. Nie dmuchaj do inhalatora. Umieść ustnik w ustach pomiędzy zębami i obejmij go szczelnie wargami. Wykonaj mocny i głęboki wdech przez inhalator. Następnie wyjmij inhalator z ust i wstrzymaj oddech na co najmniej 5 sekund. Kolejno wykonaj wydech i normalnie oddychaj.
 7. Nałóż nasadkę na ustnik. Jeżeli używasz inhalatora w opakowaniu ochronnym, zamknij je.

Opakowanie ochronne

Można stosować opakowanie ochronne i umieszczać w nim inhalator Easyhaler ®. Nałożenie nasadki na ustnik inhalatora zapobiega przypadkowemu uruchomieniu inhalatora. Jeżeli inhalator nie będzie używany bezpośrednio po umieszczeniu go w opakowaniu ochronnym, zamknij opakowanie.

Bezpieczeństwo

Jeśli przypadkowo wcisnąłeś inhalator lub wykonałeś wydech przez inhalator, wytrząśnij proszek z ustnika na powierzchnię stołu lub dłoni. Dzięki temu przyjmiesz właściwą dawkę przy kolejnym użyciu. Następnie powtórz czynności opisane w punktach 1-7.

Czyszczenie inhalatora

Raz w tygodniu przetrzyj ustnik suchą, czystą ściereczką bądź tkaniną nie pozostawiającą kłaczków. Jeśli używasz inhalatora w opakowaniu ochronnym, wyjmij go z opakowania w celu wytarcia. Przed włożeniem inhalatora z powrotem do opakowania ochronnego nałóż nasadkę na ustnik, co zapobiegnie przypadkowemu wciśnięciu.

Nie używaj wody do czyszczenia inhalatora.

W kontakcie z inhalatorem zawsze upewnij się, że Twoje ręce są suche, aby nie zamoczyć urządzenia i proszku.

Wymiana inhalatora Easyhaler® na nowy

Inhalator jest wyposażony w licznik dawek, wskazujący liczbę pozostałych dawek. Licznik obraca się co 5 uruchomień. Gdy licznik dawek zmieni kolor na czerwony oznacza, że pozostało 20 dawek. Wówczas, jeśli nie masz jeszcze nowego inhalatora, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty. Kiedy licznik wskaże 0, wymień inhalator.

Obecnie stosowane opakowanie ochronne zachowaj i umieść w nim nowy inhalator.

Wymień inhalator w chwili, gdy licznik dawek wskaże 0, nawet jeśli przez okienko znajdujące się z tyłu inhalatora będzie widać proszek. Zapobiegnie to podaniu zbyt niskiej dawki.

Nie korzystaj z tego samego ustnika wspólnie z innymi osobami. W celu zachowania czystości sprzętu każda osoba powinna zaopatrzyć się we własny ustnik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza bądź farmaceuty.

Autorka

Katarzyna Wer @farmacja_niekoloryzowana

Wszystkie infografiki o lekach

Leave a Reply

Your email address will not be published.