Pharmacopola numer 1–2/2024

Pharmacopola numer 1–2/2024

Szanowni Państwo!

Na okładkowej ilustracji widzimy satyryczną ilustrację J. Gillraya z 1796 r., przedstawiającą ślub aptekarza i chirurga Thomasa Taylora oraz Lucy Stanhope. Wydarzenie to było dosyć kontrowersyjne, gdyż panna młoda miała wówczas 16 lat, a aptekarz miał ponad 30 lat. Po drugie, pan młody był uznawany przez wielu za seksoholika, który rozkosze ciała wyżej ceni niż naukę. Niemniej taki był wybór Lucy (może właśnie dlatego?) a Lord Stanhope się temu nie sprzeciwiał, możliwe, że ze względu na swoje republikańskie poglądy (warto zaznaczyć, że był pracodawcą Taylora).

Kim były wybranki aptekarskich serc? Czy były to maści, pigularki a może buteleczki? Patrząc na drzewa genealogiczne można zauważyć, że duża część farmaceutów żeniła się z kobietami, będącymi córkami innych aptekarzy, ale również polityków (rajców), złotników, drukarzy, lekarzy i konwisarzy, czyli bogatszej części mieszczan, czasem również drobnej szlachty. Na przykład rodzeństwo Stanisława Drewny (XVI/XVII-wieczny aptekarz, który wielokrotnie pełnił rolę burmistrza Warszawy, a w okresie epidemii dżumy burmistrza powietrznego) wykonywało pracę konwisarza (Michał) i żony aptekarza (Katarzyna; była również macochą dwóch medyków — Jana i Jakuba Radziwinów).

Jak wyglądała antyczna medycyna estetyczna w starożytności? Jaka jest rola witaminy D w depresji? Jak wyglądała premiera książki o aromaterapii?

Oto dziewiętnasty i dwudziesty numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.

Spis treści:

  1. Stokrotka pospolita — Bellis perennis L., mgr farm. Aleksander K. Smakosz
  2. Medycyna estetyczna w starożytności, Amelia Traczykowska
  3. „O dziedziczności obłąkania” Józefa Antoniego Rolle (1889), mgr Agnieszka Banaś
  4. Rola witaminy D w rozwoju i leczeniu depresji, mgr Klaudia Wilczak
  5. Aromatologia i mieszanki, czyli relacja z pierwszej Konferencji Aromaterapii w Polsce, mgr Marta K. Grochowalska, mgr farm. Aleksander K. Smakosz
  6. Grochowalska, M., Smakosz,A. (2024). Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii [RECENZJA], dr inż. Radosław Pawłowski
  7. Święta medycyna”. Patroni od chorób gardła, mgr Agnieszka Banaś, ks. dr Sebastian Krzyżanowski
Wciśnij, aby pobrać

Leave a Reply

Your email address will not be published.