Pharmacopola numer 6/2023

Pharmacopola numer 6/2023

Szanowni Państwo!

Na okładkowej ilustracji widzimy Mikołaja umieszczonego w aptekarskim moździerzu. Grafika ta pochodzi z periodyku Drogerzysta, który był wydawany w latach 1919–1938. Przeznaczony był on dla pracowników drogerii i aptek. Choć współcześnie słowo drogeria jednoznacznie kojarzy się nam z kosmetykami i chemią domową, dawniej tego rodzaju instytucje funkcjonowały jako swego rodzaju punkty/składy apteczne. Można w nich było nabyć surowce farmaceutyczne, słabsze leki, kosmetyki, odczynniki chemiczne, ale również fajerwerki, przyprawy, spirytualia czy dżemy.

W okresie nowożytnym, w krajach niemieckich, tylko apteki mogły handlować suszonymi ziołami leczniczymi i trującymi. Sytuacja zmieniła się dopiero w 1872 r. w Niemczech, a w Austrii w 1886 r. Wtedy drogerie znowu mogły handlować ziołami i przetworami z nich. Wkrótce rozpoczęto rozszerzenie asortymentu o pasty do zębów, proszki do pieczenia, kremy, chemię domową, kleje, etc. Co ciekawe, to początkowo drogerie były głównym miejscem, gdzie fotografowie nabywali odczynniki do wywoływania zdjęć. Ze względu na tradycję święcenia ziół 15 sierpnia, dzień ten uznawany jest za dzień drogerzystów.

Czym jest i czym była dawniej farmacja? Jacy święci od chorób pochodzili z Egiptu? Czy każdy aptekarz to farmaceuta?

Oto osiemnasty numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.

Spis treści:

  1. Biedrzeniec anyż — Pimpinella anisum L., mgr farm. Aleksander K. Smakosz
  2. Czym jest farmacja? Czyli o lingwistyczno-historycznych źródłach aptekarstwa, mgr farm. Aleksander K. Smakosz
  3. Uniwersytet padewski jako cel podróży naukowych polskich studentów medycyny w XVI i XVII wieku, mgr Agnieszka Banaś
  4. „Egipt Matką męczenników” — patroni od chorób i ludzkich dolegliwości. Rekonesans, mgr Agnieszka Banaś
Wciśnij, aby pobrać

Leave a Reply

Your email address will not be published.