Turbuhaler®

Turbuhaler®

Typ inhalatora: wielodawkowy, rezerwuarowy inhalator suchego proszku (DPI – dry powder inhaler).

Zastosowanie: Podaż następujących produktów leczniczych: Oxis Turbuhaler ®, Pulmicort Turbuhaler ®, Symbicort Turbuhaler®

Sposób użycia

Lek przyjmuj w postaci siedzącej będąc wyprostowanym bądź w postaci stojącej. Możesz lekko odchylić głowę do tyłu.

  1. O
  2. Odkręć i zdejmij nakrętkę inhalatora. Podczas odkręcania usłyszysz charakterystyczny turkoczący dźwięk.
  3. Inhalator trzymaj w pozycji pionowej, czerwonym pokrętłem do dołu.
  4. Podczas ładowania leku nie trzymaj inhalatora za ustnik. Załaduj dawkę leku: przekręć czerwone pokrętło do oporu w jednym kierunku.
  5. Przekręć pokrętło do oporu w przeciwnym kierunku (kierunek, od którego rozpoczyna się przekręcanie pokrętła nie ma znaczenia). Usłyszysz charakterystyczny dźwięk (klik). Nie ma znaczenia, czy kliknięcie nastąpi po pierwszym czy drugim przekręceniu. Inhalator jest teraz załadowany i gotowy do użycia. Należy ładować dawkę leku tylko bezpośrednio przed zastosowaniem.
  6. Trzymaj inhalator z daleka od ust. Wykonaj łagodny wydech. Nie wykonuj wydechu przez ustnik inhalatora.
  7. Umieść ustnik inhalatora delikatnie między zębami. Obejmij ustnik wargami i wykonaj maksymalnie głęboki i maksymalnie natężony wdech przez usta.
  8. Wyjmij inhalator z ust. Wykonaj spokojny wydech.
  9. Umieść nakrętkę na inhalatorze i szczelnie zamknij.

Ustnik jest integralną częścią inhalatora

Nie zdejmuj ani nie przekręcaj ustnika. Jest on połączony z inhalatorem i nie może być zdejmowany. Nie używaj inhalatora, który uległ uszkodzeniu lub jeżeli ustnik nie jest przytwierdzony do inhalatora.

Bezpieczeństwo

: Po opróżnieniu inhalatora pokrętło będzie się nadal kręciło i wydawało charakterystyczny dźwięk (klik). Dźwięk słyszalny podczas potrząsania inhalatora jest wydawany przez środek pochłaniający wilgoć, a nie przez lek. Jeżeli przez pomyłkę załadowana zostanie więcej niż jedna dawka leku, nadal otrzymasz tylko jedną dawkę leku, mimo że w liczniku dawek odnotowane zostaną wszystkie załadowane dawki.

Czyszczenie inhalatora

Raz na tydzień przetrzyj ustnik suchą, czystą ściereczką bądź tkaniną nie pozostawiającą kłaczków.

Nie używaj wody do czyszczenia inhalatora. W kontakcie z inhalatorem zawsze upewnij się, że Twoje ręce są suche, aby nie zamoczyć urządzenia.

Wymiana inhalatora Turbuhaler® na nowy

Inhalator jest wyposażony w licznik dawek, wskazujący liczbę pozostałych dawek. Podziałka licznika dawek jest oznaczona co 10 inhalacji (w inhalatorach zawierających 60 i 120 dawek) i co 15 inhalacji (w inhalatorze zawierającym 30 dawek). Dlatego licznik dawek nie wskazuje zmiany po podaniu pojedynczej dawki leku. Gdy licznik dawek zmieni kolor na czerwony oznacza, że pozostało 10 dawek. Wówczas jeśli nie masz jeszcze nowego inhalatora, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty. Kiedy licznik wskaże 0 wymień inhalator.

Nie korzystaj z tego samego ustnika wspólnie z innymi osobami. W celu zachowania czystości sprzętu każda osoba powinna zaopatrzyć się we własny ustnik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza bądź farmaceuty.

Autorka

Katarzyna Wer @farmacja_niekoloryzowana

Wszystkie infografiki o lekach

Leave a Reply

Your email address will not be published.