Dysk®

Dysk®

Typ inhalatora:wielodawkowy, blistrowy inhalator suchego proszku (DPI – dry powder inhaler).

Zastosowanie: Podaż następujących produktów leczniczych: Flixotide Dysk ®, Seretide Dysk ®, Serevent Dysk ®, Ventolin Dysk ®

Sposób użycia

Lek przyjmuj w postaci siedzącej będąc wyprostowanym bądź w postaci stojącej. Możesz lekko odchylić głowę do tyłu.

  1. Wyjmując inhalator po raz pierwszy z opakowania, znajduje się on w pozycji zamkniętej. Chwyć osłonę jedną ręką, a kciuk drugiej ułóż we wgłębieniu obudowy. Przesuń kciuk we wgłębieniu od siebie do oporu i usłyszenia kliknięcia.
  2. Ustaw dawkę: Ustaw inhalator ustnikiem do siebie. Przesuń do oporu suwak od siebie, aż do usłyszenia charakterystycznego dźwięku.
  3. Trzymając inhalator w pewnej odległości od ust wykonaj spokojny, głęboki wydech. Nie dmuchaj do inhalatora.
  4. Włóż ustnik do ust. Wykonaj głęboki wdech przez usta. Wyjmij inhalator z ust. Zatrzymaj oddech najdłużej jak potrafisz.
  5. Wykonaj powolny wydech.
  6. Zamknij inhalator: wsuń kciuk we wgłębienie obudowy i przesuń go do siebie. Usłyszysz charakterystyczny dźwięk (kliknięcie) oznaczający zamknięcie inhalatora. Suwak ustawiający dawkę automatycznie wraca do pozycji pierwotnej.

Zabezpieczenie: Po przesunięciu suwaka inhalatora pojawia się mały otwór w ustniku i otwiera się dawka leku, gotowa do inhalacji.  Po zamknięciu inhalatora suwak automatycznie powraca do pierwotnej pozycji, a zewnętrzna osłona chroni inhalator, kiedy nie jest używany.

Bezpieczeństwo

Nie baw się przesuwając suwak. Z każdym przesunięciem suwaka kolejna dawka otwiera się i ubywa dawek leku do inhalacji. Przechowuj inhalator w suchym miejscu. Unikaj jego ekspozycji na źródła ciepła i promienie słoneczne

Czyszczenie inhalatora

Raz w tygodniu przetrzyj ustnik suchą, czystą ściereczką bądź tkaniną nie pozostawiającą kłaczków. Nie używaj wody do czyszczenia inhalatora.

Wymiana inhalatora Dysk® na nowy

Inhalator jest wyposażony w licznik dawek, wskazujący liczbę pozostałych dawek. Gdy licznik dawek zmieni kolor na czerwony oznacza, że pozostało 5 dawek. Wówczas, jeśli nie masz jeszcze nowego inhalatora, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty. Kiedy licznik wskaże 0 lub upłynie miesiąc od rozpakowania inhalatora (w zależności od tego które nastąpi pierwsze), wymień inhalator.

Nie korzystaj z tego samego ustnika wspólnie z innymi osobami. W celu zachowania czystości sprzętu każda osoba powinna zaopatrzyć się we własny ustnik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza bądź farmaceuty.

Autorka

Katarzyna Wer @farmacja_niekoloryzowana

Wszystkie infografiki o lekach

Leave a Reply

Your email address will not be published.