Ellipta®

Ellipta®

Typ inhalatora: wielodawkowy, blistrowy inhalator suchego proszku (DPI – dry powder inhaler).

Zastosowanie: Podaż następujących produktów leczniczych: Relvar Ellipta ®, Anoro Ellipta ®, Incruse Ellipta ®, Trelegy Ellipta ®

Sposób użycia

Lek przyjmuj w postaci siedzącej będąc wyprostowanym bądź w postaci stojącej. Możesz lekko odchylić głowę do tyłu.

  1. Rozpakowanie nowego inhalatora: otwórz opakowanie inhalatora poprzez usunięcie zdzieralnej pokrywy foliowej.
  2. Jeśli inhalator przechowywany był w lodówce, pozostaw go w temperaturze pokojowej na co najmniej godzinę.
  3. Przesuń pokrywę w dół do usłyszenia kliknięcia. Liczba dawek na inhalatorze zmniejszy się o 1. Jeśli to nie nastąpi, skieruj się do najbliższej apteki po poradę.
  4. Trzymając inhalator w pewnej odległości od ust, wykonaj spokojny, głęboki wydech. Nie wydychaj powietrza do wnętrza inhalatora.
  5. Włóż ustnik inhalatora do ust i obejmij go szczelnie wargami. Nie blokuj palcami wlotu powietrza.
  6. Wykonaj długi, spokojny i głęboki wdech. Wstrzymaj oddech tak długo, jak to możliwe.
  7. Wyjmij inhalator z ust.
  8. Wykonaj powoli spokojny wydech.
  9. Zamknij inhalator: przesuń pokrywę ku górze tak, by zakryć ustnik.

Zabezpieczenie: Opakowanie inhalatora zawiera saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć. Saszetkę wyrzuć po wyjęciu inhalatora. Opakowanie możesz wyrzucić po rozpakowaniu inhalatora.

Bezpieczeństwo

Przed pierwszym użyciem inhalatora nie ma potrzeby sprawdzania, czy działa on poprawnie. Inhalator zawiera odmierzone dawki i jest gotowy do użycia.Nie otwieraj opakowania inhalatora, dopóki nie zaczynasz stosować nowego inhalatora.Gdy pokrywa inhalatora jest otwierana i zamykana bez inhalacji leku, dawka zostanie utracona. Utracona dawka nie będzie już dostępna do inhalacji.

Czyszczenie inhalatora

Przed zamknięciem pokrywy przetrzyj ustnik suchą, czystą ściereczką bądź tkaniną nie pozostawiającą kłaczków.  Nie używaj wody do czyszczenia inhalatora.

Wymiana inhalatora Ellipta® na nowy

Po rozpakowaniu nowego inhalatora w pole „Wyrzucić po” na etykiecie wpisz datę wypadającą 6 tygodni od otwarcia. Inhalator jest wyposażony w licznik dawek, wskazujący liczbę pozostałych dawek. Gdy licznik dawek zmieni kolor na czerwony oznacza, że pozostało 10 dawek. Wówczas, jeśli nie masz jeszcze nowego inhalatora, skontaktuj się z lekarzem w celu uzyskania nowej recepty. Kiedy licznik wskaże 0 lub upłynie 6 tygodni od rozpakowania inhalatora (w zależności od tego które nastąpi pierwsze), wymień inhalator.

Nie korzystaj z tego samego ustnika wspólnie z innymi osobami. W celu zachowania czystości sprzętu każda osoba powinna zaopatrzyć się we własny ustnik.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zwróć się do lekarza bądź farmaceuty.

Autorka

Katarzyna Wer @farmacja_niekoloryzowana

Wszystkie infografiki o lekach

Leave a Reply

Your email address will not be published.