Luke Howard: farmaceuta z głową w chmurach (28 listopada 1772)

Luke Howard: farmaceuta z głową w chmurach (28 listopada 1772)

Luke Howard (ur. 28 listopada 1772 r) — brytyjski farmaceuta i astronom, jest on twórcą obecnie obowiązującej nomenklatury chmur: Cirrus (chmura pierzasta), Stratus (chmura warstwowa), Nimbus (= Nimbostratus; chmura warstwowa deszczowa) i Cumulus (chmura kłębiasta).

Jego ojciec Robert Howard był również światły człowiekiem. Wprowadził on na Wyspy Brytyjskie nowy rodzaj lampy naftowej (kinkiet), a także stworzył towarzystwo zajmujące się tłumaczeniem Biblii.

Większość swojego życia pracował w rodzącym się przemyśle farmaceutycznym. Samą farmację traktował bardziej jako sztukę i źródło zarobku niż naukę, w związku z tym nie opublikował żadnej pracy naukowej dotyczącej Materia pharmaceutica.

Zdecydowanie wyżej cenił botanikę, geologię i meteorologię. Badał on m.in. pyłki roślin. Nawiązując do dzieł i sposobu myślenia Linneusza opracował on w 1803 swoją własną klasyfikację chmur.

Jego praca była szeroko tłumaczona i dyskutowana. Nowy podział okazał się lepszy niż Lemarcka — jednego z najważniejszych przyrodników XVIII w. Nawet sam Johann von Goethe poświęcił Howardowi wiersz — Howards Ehregedächtnis [Na Honor Howarda].

Autor opracowania: mgr farm. Aleksander K. Smakosz

Powyższy wpis jest elementem Chronologii historii farmacji i medycyny

Więcej na temat historii farmacji i medycyny przeczytasz w naszych książkach

Leave a Reply

Your email address will not be published.