Szanowni Państwo,
oto czternasty numer czasopisma Pharmacopola.
Na okładkowej ilustracji z przełomu XIX i XX widzimy stomatologa. Profesja ta ewoluowała obok medycyny i farmacji od początków naszej cywilizacji. Zmiana trybu życia z koczowniczego na osiadły rozpoczęła się ok. 10 tys. lat temu wraz z opracowaniem podstaw agronomii. Wpłynęło to w znaczny sposób na fizjologię i zdrowie ludzi. Przez to, że spożywali od teraz więcej węglowodanów, częściej obserwowano psucie się zębów. W związku z tym, rozpoczęła się medyczna droga od mechanicznego wybijania zębów kamieniem po leczenie kanałowe.
Jednym z najstarszych dowodów archeologicznych dotyczących higieny zębów to bambusowe implanty z Chin (sprzed 4000 lat), które były wbite w kość szczęki. Inaczej podchodzili do tego starożytni Egipcjanie — implanty wykonywali z metali szlachetnych. Co więcej, mieszkańcy dorzecza Nilu umieszczali w jamie ustnej wyprofilowaną kość słoniową lub zęby zmarłych — na pewno osiągano dzięki temu lepszą biopodobność
Co ciekawe, najprawdopodobniej najstarszym zapiskiem, dotyczącym sztuki stomatologicznej, ale nie ekstrakcji są opisy zabiegów wykonanych przez Archigenesa (Αρχιγένης; grecko-syryjski lekarz żyjący na przełomie I i II w. n.e.). Miał on dokonywać trepanacji zębów. Wnioskował, że dzięki przewierceniu można usunąć chorobliwy materiał z wnętrza.
Jaka jest historia tronu monarchów brytyjskich? Czym jest kamica ślinianki? Jak leczyć chłoniaka Hodkina? Kiedt melancholia stała się depresją? Co mówił pierwszy polski encyklopedysta na temat dżumy?
Oto czternasty numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.
Spis treści:
- Pieprz kubeba — Piper cubeba L., mgr farm. Aleksander K. Smakosz
- Dębowe Krzesło Świętego Edwarda — tron koronacyjny, Franciszek Kędzierski
- Kiedy melancholia stała się depresją i jaki to przyniosło skutek? Historyczny rzut moim okiem na proces ewolucji pojęcia zaburzeń nastroju i jego wpływu na współczesne rozumienie chorób psychicznych, Mgr farm. Daria Frisch
- Morowa zaraza w świetle dzieła Benedykta Chmielowskiego — „Nowe Ateny”, mgr Agnieszka Banaś
- BADANIE HPV — INNOWACJA W PROFILAKTYCE RAKA SZYJKI MACICY, mgr Justyna Osuch
- Innowacyjna technologia diagnozowania choroby refluksowej przełyku, Łukasz Martowski
- Kamica ślinianki — geneza, rozwój, leczenie, ciekawostki, mgr Klaudia Jackiewicz
- Łapkiewicz-Przygodzka & Przygodzki, M. (2021). Farmaceuci [RECENZJA], @cierpieniamlodegofarmaceuty
- Chłoniak Hodgkina — patofizjologia, diagnostyka, leczenie, mgr Klaudia Jackiewicz
Leave a Reply