Pharmacopola numer 2–3/2025

Pharmacopola numer 2–3/2025

Szanowni Państwo!

Pierwsza połowa roku wzbogaciła nasze portfolio o drugie wydania naszych dwóch bestsellerów: Mieszanek olejków eterycznych do aromaterapii: ponad 200 przepisów, autorstwa Marty Grochowalskiej i Aleksandra Smakosza oraz Historii naturalnej przypraw Aleksandra Smakosza.

W przed-sprzedaży, pierwsza z nich rozeszła się w ilości 250 egzemplarzy! Jest to olbrzymi sukces, i pokazuje, jak ważna jest dla was aromaterapia oparta na dowodach naukowych, co staramy się promować w naszych publikacjach.

Co to za piękny uśmiech! Na okładce umieszczona jest grafika z pracy Feldbuch der Wundarzney [Polowa książka chirurgi / sztuki leczenia ran], autorstwa Hansa von Gersdorffa (1455–1529). Publikacja ta przez wiele lat była uznawana za jeden z najważniejszych podręczników chirurgicznych w Europie. Szczególnie ceniono rozdziały dotyczące amputacji — nie powinno to dziwić, von Gersdorff wykonał ich w ciągu życia kilkaset, ale czego oczekiwać od chirurga kształconego podczas wojen burgundzkich? Wśród ilustacji z tego woluminu można również zapoznać się z metodą uroskopii (patrz książka „Historia diagnostyki laboratoryjnej”), drzeworytami anatomicznymi, amputacją, wydłużeniem kończyn czy leczeniem ran czaszki.

Jakie są rodzaje olejów, stosowanych w Kościele? Jacy wyglądało medyczne środowisko Zamościa w okresie wczesnonowożytnym?

Oto dwudziesty szósty i siódmy numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.

mgr farm. Aleksander K. Smakosz
Redaktor naczelny i wydawca
ig: @alexander_gulosus
ig & fb: @pharmacopolawydawnictwo

Spis treści

  • Kosaciec — Iris, mgr farm. Aleksander K. Smakosz
  • Medyczno-farmaceutyczne środowisko Zamościa (XVI–XVIII w.), mgr Agnieszka Banaś
  • Znaczenie i rodzaje olejów świętych, mgr Agnieszka Banaś

Leave a Reply

Your email address will not be published.