Książka “Historia naturalna przypraw”

Książka “Historia naturalna przypraw”

Zapraszamy do zakupu w przedsprzedaży publikacji “Historia naturalna przypraw”, autorstwa mgr. farm. Aleksandra K. Smakosza (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Katedra Biologii i Biotechnologii Farmaceutycznej).

Opisywana publikacja jest jedyną na rynku polskim publikacją, która w tak szeroki sposób przedstawia problematykę przypraw, ich historię, przetwórstwo, wykorzystanie w dawnej medycynie i innych aspektach życia człowieka. Każdy rozdział jest poświęcony jednej przyprawie i jest zbudowany z następujących części: 1) Nazewnictwo (etymologia nazwy gatunkowej, nazwy lokalne, nazewnictwo w dawnej Polsce i dawnej farmacji); 2) Opis rośliny, gatunki macierzyste (skrócony opis botaniczny rośliny, występowanie, odmiany/gatunki macierzyste, podobne rośliny i przyprawy); 3) Botanika ekonomiczna (sposób hodowli i propagacji, historyczne i współczesne metody przetwórstwa); 4) Etnofarmakologia (receptury na leki stosowane w dawnej farmacji, wykorzystujące opisywaną przyprawę, użycie przypraw w tradycyjnych systemach leczniczych i systemach religijnych); 5) Sztuka kulinarna (przepisy na mieszanki przyprawowe i ich historia, wykorzystanie przypraw w kulinariach, zarówno współczesnych, jak i dawnych).

Autor wytypował do tej publikacji przyprawy dobrze znane i szeroko stosowane (pieprz czarny, cynamon, goździki, kardamon zielony, ziele angielskie, szafran), a z drugiej opisał te, które dopiero zyskują na popularności (pieprz voatsiperifery, czarny kardamon, fasola tonka), bądź miały duże znaczenie w przeszłości, a współcześnie są niemal zapomniane (pieprz długi, ajowan).

Cała publikacja jest bogato udokumentowana, zarówno poprzez odniesienia do źródeł (rękopisy, starodruki, współczesne publikacje i opracowania), jak i dzięki zamieszczeniu tematycznych ilustracji.

Strona produktu

Cena: 50 40 zł

ZE WSTĘPU:
W ostatnich latach można zaobserwować coraz większe zainteresowanie dietetyką, zdrowym odżywianiem i ziołolecznictwem. Człowiek XXI wieku zauważył, że zbalansowana dieta pełni kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i dobrostanu psychicznego. Poza ulepszaniem cech organoleptycznych przyprawy pełnią rolę tzw. „żywności funkcjonalnej” — czyli środków spożywczych wykazujących efekt fizjologiczny większy niż wynikałoby to z efektu odżywczego. Takie podejście do działania przypraw i aromatów sięga początków naszego istnienia — cywilizacji mezopotamskiej, egipskiej, greckiej, indyjskiej, rzymskiej i chińskiej. Ich przedstawiciele uważali, zresztą słusznie, że jednoznaczny podział na żywność i leki nie jest zgodny z rzeczywistością, gdyż tylko dawka czyni, że coś jest lekiem, aromatem, czy też trucizną. Możliwe, że pierwszą przyprawą stosowaną prze ludzkość jest papryka chilli (Capsicum spp.) — najstarsze ślady jej stosowania pochodzą z ok. 7500 r. p.n.e. (a na „starym kontynencie” jest to prawdopodobnie pieprz długi (Piper longum) — 2–5 tysiąclecie p.n.e.). Wcześniej zioła przyprawowe (mięta, rozmaryn, ruta, majeranek) czy owoce i nasiona (np. nasiona gorczycy białej i czarnej) mogły być już wykorzystywane przez ludy koczownicze.

 Chciałbym, aby ta książka mogła się przysłużyć zarówno farmaceutom, etnobotanikom, etnologom, botanikom, chemików żywności, agronomom, historykom, kucharzom, a także wszystkim tym, którym bliska jest tematyka tej publikacji.

Z recenzji Katarzyny Wer:

Unikatowość książki przejawia się, między innymi poprzez nieoczywisty na pierwszy rzut oka dobór tematów. Autor bowiem skupia się nie tylko na tytułowej historii przypraw, lecz poszerza monografię o aspekt ich etnofarmakologii, etnobotaniki i botaniki ekonomicznej. Wprowadzając czytelnika w świat przypraw, począwszy od ich pierwotnego zastosowania aż po współczesne, pozwala mu spojrzeć na surowce roślinne okiem starożytnych cywilizacji je stosujących i ich następców odkrywających ich nowe zastosowania. Dzięki temu “Historia naturalna przypraw” pozwala zrozumieć losy surowców, rolę, jaką pełniły i pełnią w społeczeństwie oraz odpowiedzieć na pytanie: gdzie jest granica między aromatem, lekiem a trucizną?

Czy to w roli dania głównego, które pochłania się całe na raz, czy też w roli deseru, którym można rozkoszować się kawałek po kawałku, monografia spełni oczekiwania wszystkich pasjonatów tematu spragnionych wiedzy na temat przypraw.

llość stron: ok. 235
Format: A5
Oprawa: miękka
Wydawca: Pharmacopola
Miasto wydania: Wrocław
p-ISBN 978-83-957703-8-8
p-ISSN 2956-2732
Seria: Botanika ekonomiczna

Inne nasze książki: https://www.pharmacopola.pl/sklep/

Leave a Reply

Your email address will not be published.