Szanowni Państwo!
Jak to możliwe, że dotarliśmy w roku 2024 do ostatniego numeru Pharmacopola w tym roku? Nie wiem, może dlatego, że taki był zamysł wydawniczy i wraz z autorami wykonaliśmy swoją pracę pro publico bono? Mówiąc o planach wydawniczych, «Farmacja i farmaceutyki w dziełach kultury» są już w sklepie od jakiegoś czasu. Co chyba istotniejsze, w naszym sklepie można już składać zamówienia na wyczekiwaną «Historię diagnostyki laboratoryjnej»! Nakłady wielu prac ulegają też zerowaniu.
Na okładce umieszczona jest grafika z pracy Philocothonista, or, The drunkard, opened, dissected, and anatomized (1635). Ilustracja przedstawia burzliwą scenę pełną aktów zwierzęcego pijaństwa. Przedstawiciele Animalia są ubrane w stroje charakterystyczne dla wczesnonowożytnej Anglii. Jak pijaństwo — to i awantury. Lew i osioł wyglądają, jakby za chwilę mieli wszcząć kłótnię. Król zwierząt w tym celu unosi swój kielich. Inne zwierzęta, jak kaczka, kozioł i krowa, nic sobie z tego nie robią i poddają się relaksowi. Niestety dla dzika okazało się to za dużo — i wymiotuje. Od lewej strony (nie widoczne na fragmencie) wchodzi ludzki sługa z dwoma kuflami piwa.
W XVII-wiecznej Anglii oprócz wina popularność zdobyły także piwo i mocniejsze alkohole. Tego rodzaju spirytualia nazywano „silnymi wodami” lub „wodami pocieszenia”. Gdy w 1609 roku Sir George Summers z Lyme podczas huraganu, który doprowadził go do odkrycia Bermudów, znalazł się w sytuacji, gdzie uratowanie statku wydawało się niemożliwe z powodu jego stanu, ci, którzy mieli przy sobie „wody pocieszenia”, wznieśli toast, żegnając się nawzajem jakby po raz ostatni. Zarówno Ale, jak i zwykłe piwo były powszechnie spożywane, jednak pojawił się nowy konkurent. Dr Butler, nadworny lekarz Jakuba I, stworzył leczniczy rodzaj piwa, nazwany „Ale doktora Butlera”. Napój ten sprzedawano w lokalach oznaczonych szyldem z wizerunkiem „Głowy Butlera”.
Kto studiował na uniwersytecie w Neapolu? Jakie znaczenie ma jemioła i gałka muszkatołowa?
Oto dwudziesty czwarty numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.
Spis treści
- Muszkatołowiec wonny, mgr farm. Aleksander K. Smakosz
- 800 lecie uniwersytetu w Neapolu (1224-2024). Rekonesans wybitnych przedstawicieli nauk medycznych włoskiej Alma Mater, mgr Agnieszka Banaś
- Jemioła: właściwości zdrowotne i znaczenie w kulturze, mgr Agnieszka Banaś
- Ocena poziomu rozwoju fizycznego i sprawności motorycznej dzieci w klasach I–III szkoły podstawowej., Katarzyna Goik, Anna Dolinska, Michał Trzęsicki
Leave a Reply