Szanowni Państwo!
Złota jesień opanowała nasz kraj. Chociaż ceny złota na światowych rynkach osiągają historyczne rekordy, to niestety produkcja tego kruszcu metodami syntetycznymi była domeną alchemików, nie farmaków. (Pisaliśmy o tym w monografii «Wpływ alchemii na współczesny świat: medycyna, farmacja, kultura»; najlepiej ją zamówić w zestawie «kulturalny farmak», wraz z publikacją «Farmacja i farmaceutyki w dziełach kultury».
Na okładce umieszczona jest grafika przedstawiająca grób nieznanego amsterdamskiego farmaceuty. Choć bardziej się wydaje, że jest to alegoryczny monument. Drugi wariant potwierdza umieszczenie tej grafiki, autorstwa Reinera Vinkelesa (1751–1816), na stronie tytułowej Pharmacopoea Amstelodamensis Nova (1792). U samej góry grafiki umieszczono herb Amsterdamu. Poniżej, po dwóch stronach monumentu znajdują się dwa portrety — Hippokratesa (po lewej) i Boerhaave’ego (po prawej). W centralnej części domniemanego grobu artysta umieścił symbol farmacji — węża otaczającego pistel bądź łopatkę i wawrzyn szlachetny.
Na samym dole, po prawej stronie są umieszczone: retorta i moździerz, a po lewej rośliny. Pierwsza z nich będzie reprezentacją przedstawiciela rodziny Solanaceae, prawdopodobnie tytoniu bądź Atropa belladonna. Analizując cechy drugiej rośliny, można przypuszczać, że jest to rabarbar — rzewień Rheum rhaponticum, którego korzeń był popularnym surowcem farmaceutycznym, stosowanym jako środek przeczyszczający).
Jak wyglądał rynek perfum w przedwojennej Polsce? Jaki wpływ na medycynę w średniowieczu miała religia? Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego? Jak wygląda terapia monitorowana w nieswoistych zapaleniach jelit?
Oto dwudziesty trzeci numer czasopisma Pharmacopola — periodyku poświęconego farmacji, medycynie i ziołolecznictwu z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych. Zapraszam do lektury i współpracy.
- Rynek wody kolońskiej w przedwojennej Polsce — produkcja, przepisy, percepcja i ekonomia, mgr farm. Aleksander K. Smakosz
- Wiara a medycyna w średniowieczu, mgr Agnieszka Banaś
- Kult świętego Rocha na przestrzeni wieków. Rekonesans, mgr Agnieszka Banaś
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (ulcerative colitis, CU) — objawy i leczenie, mgr farm. Dominika Łacny & mgr farm. Ewa Gacek
- Systemy uwalniania leku reagujące na bodźce – charakterystyka i zastosowanie, mgr farm. Dominika Łacny & mgr farm. Ewa Gacek
- Terapia monitorowana w nieswoistych zapaleniach jelit, mgr farm. Dominika Łacny & mgr farm. Ewa Gacek
Leave a Reply